An electric heater is rated at 2KW CALCULATE THE cost of using it for 2h dayli for the month of September if each unit cost rupees 4

Subject
Level
Highschool
Grade
10

Answer

The daily cost becomes 2kw * 2 which equals = 4kwhr.

Now we calculate the cost of running it for 30 days which becomes 4 * 30= 120Kwh

Now we multiply it by the cost of a unit thereby we get : 4*120= 480 rupees. 

2

Is this lesson helpful?

Ask a question
Search for lessons
Course Hero

Share lesson